Рафа Бенитес: Това е може би най-добрия мач за сезона

Английският колос Ливърпул се класира за полуфиналите на Лига Европа, след като надигра с 4:1 на своя стадион "Анфийлд" португалския гранд Бенфика в мач-реванш от четвъртфиналите на турнира. Така, с общ резултат 5:3 Ливърпул елиминира противника си и си отмъсти на лисабонци за това, че бе отстранен от тях на осминафиналите в Шампионската лига през сезон 2005/06.
Два гола за Ливърпул отбеляза Фернандо Торес. Испанският нападател бе точен в 58-ата и 82-ата минута. Преди това холандският нападател Дирк Каут откри резултата в 27-ата минута, а бразилският полузащитник Лукаш Лейва се разписа за 2:0 в 34-ата минута. Парагвайският нападател на Бенфика Оскар Кардосо бе точен за "орлите" в 70-ата минута.
На полуфиналите Ливърпул ще играе с испанския клуб Атлетико (Мадрид), който елиминира сънародниците си от Валенсия. Любопитното е, че "дюшекчиите" от испанската столица са родният отбор на суперзвездата на Ливърпул Фернандо Торес.
Ливърпул бе без наказаните Райън Бабел и Емилиано Инсуа, както и без аржентинското крило Макси Родригес, който няма право да играе за "червените" в Лига Европа, но това не попречи на англичаните да постигнат целта си.
Първата опасност в мача бе в четвъртата минута и то пред вратата на Ливърпул. След изпълнение на фаул, топката попадна в Анхел Ди Мария, който се опита да стреля, но ударът му бе блокиран. В 16-ата минута капитанът Стивън Джерард центрира остро отляво с десния крак и Фернандо Торес стреля с глава, но право в ръцете на вратаря Жулио Сезар. Дори топката да беше попаднала в мрежата обаче попадение нямаше да има, защото бе отсъдена засада на испанския нападател. Две минути след това гостите, които започнаха мача по-агресивно от очакванията, застрашиха вратата на Ливърпул, като Ди Мария стреля силно отляво, но топката излезе в аут.
Атаките на Ливърпул не изглеждаха много опасни, но домакините намериха начин да отбележат гол. В 27-ата минута, след центриране от ъглов удар, Дирк Каут с глава изпрати топката в мрежата зад Жулио Сезар, който не направи нищо, за да попречи на холандския нападател. Любопитното при гола бе, че той първоначално бе отменен, след като страничният съдия вдигна флагчето си, но главният арбитър зачете попадението. Само 7 минути след това футболистите на Рафаел Бенитес поведоха с 2:0. Стивън Джерард даде прекрасен извеждащ пас на бразилския халф Лукаш Лейва, който се озова сам срещу вратаря на Бенфика, преодоля го и на празна врата без проблеми се разписа.
В 38-ата минута парагвайският нападател на гостите Оскар Кардосо стреля опасно, но вратарят на Ливърпул Хосе Мануел Рейна бе на мястото си. В 41-ата минута и халфът на Бенфика Карлош Мартинс опита късмета си от далечно разстояние, но свирепият му изстрел бе твърде неточен. Две минути преди края на първата част защитникът на лисабонци Сидней не бе никак далеч да намали резултата след неубедителна игра на Ливърпул в защита, но ударът му не намери целта след разбъркване пред вратата на "червените".
13 минути след почивката и машината за голове на мърсисайдци Фернандо Торес се разписа. Домакините осъществиха светкавична контраатака, след която Каут центрира отдясно към Торес и за "Ел Ниньо" не остана нищо друго освен да изпрати топката в мрежата на празна врата. Нещата изглеждаха решени, но в 70-ата минута Бенфика върна едно попадение. Оскар Кардосо стреля от пряк свободен удар и след лек рикошет в стената, топката попадна в мрежата зад безпомощния Пепе Рейна.
В 74-ата минута Джерард едва не вкара гол директно от ъглов удар, но топката все пак не пожела да навести мрежата на Бенфика. В 76-ата минута отново след фаул, изпълнен от Кардосо, топката рикошира в главата на Фернандо Торес и този път, за късмет на домакините, не попадна във вратата на английския тим. В 80-ата минута вратарят на Бенфика Жулио Сезар бе заменен от Жозе Морейра, тъй като се контузи след сблъсък с Каут. Само две минути след това Фернандо Торес сложи точка на спора. Нападателят бе изведен сам срещу току-що влезлия в игра страж и с елегантно леко копване на топката се разписа за 4:1, с което оформи крайния резултат в мача.

ЛИВЪРПУЛ - БЕНФИКА 4:1 (общ резултат 5:3)