Интер – Ювентус – въпроса беше: колко на 0?

С невероятно красив гол на защитника Майкон Интер спечели 155-ото дерби на Италия срещу Ювентус и отново излезе начело в класирането на Серия "А". Отборът на Жозе Моуриньо се наложи изключително трудно с 2:0, макар да игра близо час с човек повече след червения картон на Мохамед Сисоко. Останали в намален състав, футболистите на Юве предимно се бранеха, но през второто полувреме натискът на Интер стана прекалено силен и Джалуиджи Буфон трябваше да показва високата си класа след изстрели на Самуел Ето'о и Деян Станкович. Развръзката настъпи четвърт час преди края, когато Майкон овладя топката около границата на наказателното поле и с майсторски удар от въздуха взриви "Джузепе Меаца". След това шампионите нямаха проблеми и в добавеното време Ето'о оформи крайния резултат. Минималният успех върна Интер на върха на таблицата, с аванс от две точки пред Рома. "Вълците" обаче ще имат възможност да поемат отново лидерството при победа в римското дерби с Лацио в неделя. В същото време Ювентус до голяма степен се прости с надеждите си да участва в Шампионската лига през следващия сезон. "Старата госпожа" регистрира 13-а загуба от началото на кампанията и изостава на три точки от заветното четвърто място, но е и с мач повече от конкурентите си Палермо и Сампдория. Победата на "синьо-черните" дойде заслужено с оглед превъзходството им след почивката и многото положения пред Буфон. Ювентус започна със самочувствие и дори имаше лек превес в началните минути, но постепенно домакините наложиха своя стил на игра, а изгонването на Сисоко рязко наклони везните в тяхна полза. Моуриньо отново заложи на подчертано офанзивна схема в своя мач номер 100 начело на Интер. Атаката водеше Диего Милито, а зад него бяха разположени Уесли Снайдер, Самуел Ето'о и Горан Пандев. Офанзивната мощ на Юве се изразяваше в присъствието на Винченцо Якуинта, Алесандро Дел Пиеро и Диего, който атакуваше от втора позиция. Якуинта отправи първия удар в мача, но Жулио Сезар улови с лекота. Гостите комбинираха спокойно за Интер бе доста трудно да стигне до опасно положение. В 16-ата минута Тиаго Мота шутира силно с левия крак, но Буфон бе на мястото си. Десетина минути по-късно Ето'о напредна по левия фланг, но се засуети и Сисоко със самопожертвователен шпагат изчисти. Малиецът вършеше много добре работата си в средата на терена, но в 37-ата минута фаулира необмислено Хавиер Санети и реферът Антонио Дамата нямаше друг избор, освен да му покаже втори жълт картон и да го прати в съблекалнята. наставникът на Ювентус Алберто Дзакерони веднага взе мерки, като се лиши от Дел Пиеро и пусна на негово място Кристиан Поулсен. В началото на второто полувреме Моуриньо предприе някои рокади. Специалния смени Мота с Деян Станкович, а малко след това Балотели замени Пандев. В 54-ата минута Ето'о се измъкна от шпагата на фабио Канаваро и излезе сам срещу Буфон, но ударът му премина високо над вратата. С всяка изминала минута Интер притискаше съперника си, а опитите на Ювентус да създаде нещо в предни позиции се ограничиха до няколко хитри паса на Диего, които не намериха продължение. Острите пробиви на Майкон и Санети по двата фланга бяха най-сериозното оръжие на Интер. Бразилецът демонстрира великолепното си центриране и намери Милито на няколко метра от вратата, но нападателят пропусна. В 64-ата минута резервата Станкович стреля силно и Буфон със сетни сили изби в корнер. Милито направи още един пропуск, след като не можа да продължи удар с глава на Балотели и топката излезе в аут. И въпреки че положенията пред Буфон се редяха едно след друго, изглеждаше, че торинци са способни да измъкнат ценна точка и да останат непобедени от Интер този сезон. Не така обаче смяташе Майкон. Десният бек на "нерадзурите" откри резултата с блестящо изпълнение от въздуха и предизвика бурната радост на Моуриньо, който подскачаше като малко дете около тъчлинията. В 80-ата минута интригата можеше да приключи, но Балотели уцели гредата. Юве имаше шанс да стигне до равенството, но удар на Диего от фаул бе спасен от Жулио Сезар. В добавеното време Ето'о показа голмайсторския си нюх и с 12-ото си попадение през сезона затвърди успеха на Интер.